Chociaż panele na podczerwień są raczej drogie, to zapewne rekompensatą jest tutaj łatwy montaż. Właściwie wystarczy tylko wiertarka i kołki rozporowe wraz ze śrubami.

Najpierw należy przymierzyć panel do ściany i zaznaczyć miejsca, w których należy wywiercić otwory. Najlepsze będzie wiertło o średnicy 8 mm. Następnie w otworach umieszcza się kołki rozporowe i wkręca śruby. Teraz można już zawiesić panel, pamiętając o zamknięciu zabezpieczających dźwigni. Podłączamy go do źródła prądu i programujemy. Wszystko trwa około pół godziny. Czyli tak naprawdę sam montaż nie generuje właściwie żadnych kosztów. Ewentualnie warto się zastanowić czy nie należy dostosować instalacji elektrycznej do większego obciążenia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy przerabiamy dotychczasowe ogrzewanie. Warto natomiast pamiętać, że rezygnując z ogrzewania węglowego na rzecz podczerwieni możemy starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi natomiast o koszty eksploatacji, to można założyć, że zużycie energii podczas stosowania ogrzewania na podczerwień zmniejszy się kilkadziesiąt procent. Oznacza to zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Mogą być mniejsze o 30-70%. Największa różnicę finansową odczują osoby, które używały  do tej pory ogrzewania elektrycznego. Montując panele należy zakładać, że aby dobrze ogrzać dom na 1 m³ powinno przypadać 20 W grzewczej mocy. Jednak istotne jest to, że panele nie muszą cały czas pobierać prądu, aby w pomieszczeniach panowała stała temperatura. Pobór mocy odbywa się mniej więcej przez 1/4 doby. Biorąc pod uwagę, że konieczność używania paneli dotyczy zwykle 6 miesięcy w roku, to dla domu o powierzchni 100 m² i wysokości 3 m roczny koszt ogrzewania nie powinien przekroczyć 4000 zł. Chociaż w przypadku korzystnej stawki za prąd oraz bardzo dobrej izolacji może wynieść nawet mniej niż 3000 zł. Oznacza to, że koszty zakupu paneli zwrócą się po pewnym czasie i wówczas będzie można już tylko cieszyć się z poczynionych oszczędności. Warto dodać, że promienniki podczerwieni są naprawdę trwałe. Ocenia się ją na kilkadziesiąt lat. Poza tym panele objęte są kilkunastoletnią gwarancją.