O ile koszty montażu i eksploatacji ogrzewania na podczerwień nie są duże i wiele osób decyduje się na nie, aby obniżyć swoje rachunki, to zakup promienników podczerwieni wiąże się z konkretnym wydatkiem.

Oczywiście zanim wydamy pieniądze, warto porównać ceny w kilku miejscach. Jeśli chodzi o maty grzewcze, które stosowane są w systemach podłogowych, można wybrać produkt o konkretnych wymiarach i wyznaczonej cenie lub samemu zdecydować ile m² zakupić. W tym drugim przypadku mamy podany koszt 1 m², natomiast często można korzystać z promocji, które dotyczą na przykład zakupu powyżej 5 czy 10 m². Załóżmy, że 1 m² kosztuje 160 zł, ale jeśli kupi się 10 m², to płaci się o kilkanaście procent mniej za każdy m². Warto szukać tego typu ofert. Natomiast niejednokrotnie może okazać się jednak, że bardziej opłacalne jest kupienie folii o z góry ustalonej powierzchni. Jakie ceny można uznać za naprawdę atrakcyjne? Jeśli koszt maty wyniesie poniżej 100 zł za 1 m². Ostateczny wydatek uzależniony jest od powierzchni podłogi, która ma być ogrzewana.

Bardziej popularne od podłogowych systemów na podczerwień są panele, które wiesza się na ścianie lub ewentualnie na suficie. Tutaj montaż jest jeszcze łatwiejszy niż folii i można nawet wykonać go samodzielnie. Jednak ceny promienników są raczej wysokie. Zakładając, że aby ogrzać pomieszczenie na 1 m³ ma przypadać przynajmniej 0,02 kW mocy grzewczej (chociaż niektórzy twierdza, że przynajmniej 0,03 kW), to żeby w pomieszczeniu o metrażu 10 m² i wysokości 3 m było wystarczająco ciepło potrzebny jest panel o mocy 600 W. Kosztuje on średnio 950 zł, ale można znaleźć również tańsze oferty za 750 zł.

Kolejna opcja to zakup przenośnego grzejnika na podczerwień. W przypadku lampy grzewczej posiadającej dwie moce działania do wyboru – 400 i 800 W, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 zł. Natomiast w przypadku wybrania mniejszej mocy można znaleźć grzejniki już za około 500 zł. Chociaż ceny promienników podczerwieni mogą nieco odstraszać, należy wziąć pod uwagę, że po pewnym czasie ich użytkowania koszty te się zwrócą, a potem będzie można już tylko podliczać oszczędności poczynione na ogrzewaniu.