Rozważając najwygodniejszy i najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania domu drewnianego czy szkieletowego, na pewno warto wziąć pod uwagę kominek, który jednocześnie może podgrzewać również wodę. Inna ciekawa propozycja to promienniki podczerwieni.

Zalety promieniowania podczerwonego wykorzystuje się w saunach i lampach leczniczych. Od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne jest także stosowania ogrzewania domów na podczerwień. Rzeczywiście może się ono ukazać naprawdę tanie. Kiedy promiennik ciepła emituje fale elektromagnetyczne, to działają one bezpośrednio na osoby oraz przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu. Powoduje to szybkie odczucie przyjemnej temperatury oraz nagrzewanie się zarówno organizmów żywych, jak i przedmiotów. W związku z tym promiennik nie musi wydzielać podczerwieni przez cały czas. Zwykle wystarczy kwadrans w ciągu godziny. Tylko w tym czasie pobierana jest energia elektryczna, niezbędna do uruchomienia paneli. Warto też zwrócić uwagę, że działanie każdego z promienników regulowane jest indywidualnie, w zależności od tego jaką chcemy mieć temperaturę w danym pomieszczeniu. Jest tylko pewna bardzo istotna kwestia – żeby ogrzewanie na podczerwień było ekonomiczne konieczne jest bardzo dobre ocieplenie domu lub budynku. Jeśli ten warunek zostanie spełniony promienniki podczerwieni mogą być stosowane we wszelkiego rodzaju domach jednorodzinnych, jak i blokach.

W przypadku domów drewnianych wydajność stosowania ogrzewania na podczerwień jest tym większa, że drewno łatwo się nagrzewa i dobrze utrzymuje ciepło. Zastosowanie tego materiału, w połączeniu z odpowiednią izolacją oraz rozsądnym ustawieniem poszczególnych paneli powoduje, że koszty ogrzewania są naprawdę bardzo niskie. Warto wspomnieć tutaj także o bardzo szybkim i prostym montażu ekranów na podczerwień. Właśnie to bywa z kolei jednym z powodów dla których właściciele domów szkieletowych wybierają ten nowoczesny system ogrzewania. Domy powstające w systemie szkieletowym buduje się w stosunkowo krótkim czasie, a jeśli komuś zależy na tym, aby jak najszybciej zacząć użytkować nowe miejsce zamieszkania, chce również aby system ogrzewania został jak najsprawniej zainstalowany. Jeśli do domu podłączony jest już prąd, to wystarczy montaż paneli, gdzie na jeden promiennik podczerwieni wystarczy przeznaczyć około 30 minut. Domy szkieletowe mają również wysoką zdolność do akumulacji ciepła.