Wpływ promieniowania podczerwonego na organizm człowieka polega na ogrzewaniu go. Fakt ten wykorzystywany jest w odchudzaniu, kosmetyce oraz lecznictwie.

Przykładem innowacyjnego zastosowania promienników podczerwieni są sauny. Dzięki zrezygnowaniu z konwencjonalnych pieców na rzecz grzejników emitujących fale elektromagnetyczne, osoby przebywające w saunie czują się tak, jakby działały na nie promienie słoneczne. Jednocześnie nie muszą się martwić o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Fale emitowane przez promienniki podczerwieni działają bezpośrednio na osoby przebywające w saunie, intensywnie nagrzewając ciało. Organizm zaczyna się pocić i wydalać toksyny. W efekcie osoby regularnie korzystające z tego typu sauny są szczuplejsze i zdrowsze. Można zauważyć znaczną redukcję cellulitu, a ponad to zmniejszenie dolegliwości związanych z zaburzeniami krążenia, bólami mięśniowymi, reumatycznymi, stawowymi, zwichnięciami itp. Ponad to każda sesja w saunie na podczerwień odpręża w miły sposób. Z punktu widzenia salonów i ośrodków instalujących saunę, szczególnie istotna jest jej energooszczędność w porównaniu z sauną konwencjonalną.

Działanie prozdrowotne podczerwieni powoduje, że wielu lekarzy i rehabilitantów zaleca korzystanie z odpowiednich lamp oraz promienników. Wskazania do ich stosowania dotyczą zapalenia zatok i innych przewlekłych stanów zapalnych, problemów ze stawami, problemów z krążeniem, nerwobóli, bóli różnego pochodzenia, stanów po zapaleniu skóry i tkanek miękkich. Jednak istnieją również przeciwwskazania do leczniczego stosowania urządzeń emitujących podczerwień. Dotyczą one przede wszystkim stanów gorączkowych, niewydolności krążenia, stanów zapalnych skóry oraz tkanek miękkich, gruźlicy. Promieniowanie podczerwone wnika w głąb skóry i ogrzewa organizm. W związku z tym naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, zmniejsza się napięcie mięśni, a przemiana materii ulega przyspieszeniu. Okazuje się więc, że aby poprawić codzienny komfort życia można korzystać nie tylko z paneli, grzejników czy mat na podczerwień, które skutecznie ogrzewają wszelkie pomieszczenia, ale także z promienników, które mają działanie lecznicze.