W jaki sposób działają promienniki podczerwieni, które ogrzewają domy i mieszkania? Po podłączeniu do źródła prądu wysyłają fale elektromagnetyczne. Jednak do wyboru mamy trzy rodzaje systemów – podłogowe, powierzchniowe i przenośne.

Jeśli ktoś zdecyduje się na ogrzewanie podłogowe na podczerwień musi zakupić odpowiednie maty grzewcze. Żeby system dobrze działał folię na podczerwień należy umieścić pomiędzy matą wyciszającą oraz paroizolacją. Konieczne jest też zapewnienie podłączenia maty grzewczej do źródła prądu. Następnie kładzie się warstwę zewnętrzną. Montaż tego typu ogrzewania podłogowego jest stosunkowo prosty oraz tani. Zaczyna ono działać już chwilę po podłączeniu. Fale podczerwieni ogrzewają bezpośrednio osoby oraz przedmioty, które znajdują się w danym pomieszczeniu. Nagrzana podłoga oraz ściany również oddają ciepło. W rezultacie okazuje się, że taki sposób ogrzewania jest naprawdę ekonomiczny oraz ekologiczny. Ogrzewanie na podczerwień w drewnianych domach to wyjątkowo dobry pomysł, bo drewno bardzo dobrze zatrzymuje ciepło. Bardzo wygodne jest również to, że dla każdego pomieszczenia w domu ustawiamy temperaturę indywidualnie.

Wszystkie wymienione wyżej zalety można przypisać również systemom nawierzchniowym, czyli panelom na podczerwień, które instaluje się na ścianie lub na suficie. Jak w takim razie podjąć decyzję, który rodzaj promienników wybrać – maty czy panele na podczerwień? Niektórzy kierują się tym, że montaż paneli jest jednak łatwiejszy i szybszy. Poza tym w razie jakiejkolwiek awarii można mieć do nich bezpośredni dostęp. Porównanie cen również wychodzi na korzyść systemów powierzchniowych. Warto dodać, że panele mogą być ozdabiane na różne sposoby. Jednak z drugiej strony panel ma znacznie mniejszą powierzchnię grzewczą niż podłoga pod którą znajduje się folia. W związku z tym konieczne jest wykorzystanie większej mocy i wygenerowanie wyższej temperatury, aby w całym pomieszczeniu było ciepło. Może się to okazać mniej opłacalne.

Co natomiast można powiedzieć o przenośnych promiennikach na podczerwień? Biorąc pod uwagę ich moc oraz ceny na pewno nie warto inwestować w nie jako jedyny rodzaj grzejników. Poza tym znacznie wygodniej jest wkomponować urządzenie emitujące ciepło w podłogę lub ścianę, w przeciwnym razie zajmuje dodatkowo miejsce w pomieszczeniu. Jednak takie przenośne grzejniki można traktować jako dodatkowe źródło ciepła, z którego korzysta się w razie potrzeby.