Czy warto zamontować w swoim domu promienniki podczerwieni? Przed podjęciem takiej decyzji na pewno należy zapoznać się dobrze z metodą ich działania oraz dowiedzieć się jakie są wady i zalety takiego sposobu ogrzewania.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nasze domy i mieszkania ogrzewają kaloryfery. Dla niektórych osób panel zawieszony  wysoko na ścianie lub na suficie jest czymś co najmniej dziwnym. W ogóle fakt, że ogrzewanie na podczerwień jest obecnie rzadkością bywa również zniechęcający. Wątpliwości przybierają na sile, kiedy pozna się koszty paneli. W końcu za kaloryfery właściwie nie trzeba płacić. Do tego dochodzi zalecenie, aby zadbać o ocieplenie domu, bo w przeciwnym razie ogrzewanie na podczerwień okaże się droższe niż można początkowo zakładać. Zresztą w ogóle pojawiają się głosy, iż obliczenia dotyczące rzekomych oszczędności są znacznie przesadzone.

Bez wątpienia jednak technologia zastosowana w promiennikach podczerwieni pozwala na zmniejszenie zużycia energii, zwiększa też komfort użytkowania źródeł ciepła. Można zaprogramować ogrzewanie w taki sposób, aby w pomieszczeniach panowała stała, ustalona temperatura. Poza tym rozkłada się ona w jednakowy sposób w całym pomieszczeniu. Promieniowanie podczerwone, które odczuwane jest podobnie jak działanie promieni słonecznych, nie powoduje ruchu powietrza. W związku z tym nie wzbija kurzu, tak jak tradycyjne grzejniki i jest znacznie bardziej przyjazne dla alergików. Co prawda panele nie są zbyt tanie, ale za to są bardzo trwałe, estetyczne, wygodne w użyciu oraz montażu. Potwierdzają to ich użytkownicy, którzy utrzymują w ogóle, iż ogrzewanie na podczerwień jest ekonomiczne, komfortowe, ekologiczne, bezpieczne i zdrowe. Jeśli ktoś zastanawia się nad jego montażem, najlepiej poszukać w Internecie opinii osób, które mają już w swoim domu promienniki podczerwieni. Można też zadać kilka pytań na forum. Informacje udzielane przez producentów paneli mogą być bowiem niekompletne oraz czysto teoretyczne. To całkiem naturalne, że będą skupiać się na zaletach ogrzewania na podczerwień, natomiast chodzi przede wszystkim o to, że nie koniecznie będą mogli opowiedzieć jak to jest mieć panele we własnym domu.