Obecnie osoby, które budują dom mają do wyboru rozmaite metody ogrzewania go. Do najbardziej nowoczesnych należy zastosowanie paneli na podczerwień.

Na czym polega technologia ogrzewania podczerwienią? Używa się tutaj promienników, które przetwarzają energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. W domach najczęściej montuje się panele, które znajdują się na ścieni lub suficie, ale stosowane są także maty podłogowe oraz przenośne grzejniki. Jeśli chodzi o panel, to posiada on element grzejny, ekran do odbijania promieniowania, sterownik, podstawę oraz szybę hartowaną. Tradycyjne grzejniki ogrzewają pomieszczenia poprzez konwekcję. Wprawiają powietrze w ruch i staje się ono cieplejsze. Natomiast panele na podczerwień wysyłają fale elektromagnetyczne, które działają bezpośrednio na osoby oraz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. W związku z tym metoda ta jest bardziej oszczędna, a także korzystniejsza dla osób, którym cyrkulacja powierza może szkodzić, czyli przede wszystkim dla alergików. Można się poczuć jak w promieniach słońca, co jest naprawdę wyjątkowo przyjemne.

Żeby promiennik zaczął emitować podczerwień należy go zamontować oraz podłączyć do źródła prądu. Zwykle służy do tego po prostu wtyczka. Po kwadransie czujemy już przyjemne ciepło. Wszystko dzięki zastosowaniu nanotechnologii. W urządzeniach znajdują się żarniki kwarcowo-halogenowe, czyli szklane rurki z włóknem wolframowym i  szlachetnym gazem. Przepływ energii elektrycznej powoduje rozgrzanie włókna wolframowego i emisję fali podczerwieni. Konstrukcja paneli pozwala na skierowanie promieniowania w odpowiednia stronę. Kiedy promienniki emitują podczerwień, działają bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu, ale jednocześnie ogrzewają również ściany, które potem oddają ciepło. Bez wątpienia ogrzewanie podczerwienią ma dużo zalet. Chociaż nie zdarzają się również krytyczne uwagi, które dotyczą przede wszystkim cen paneli oraz konieczności używania prądu. Natomiast zwolennicy promienników zapewniają, że ich zastosowanie pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, a na dodatek jest ekologiczne. Warto też zwrócić uwagę na wygodę użytkowania – dzięki sterownikowi można ustalić jaką temperaturę chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu.