Żeby promiennik podczerwieni mógł generować dające ciepło fale elektromagnetyczne, konieczne jest podłączenie go do prądu. W związku z tym trzeba się liczyć ze wzrostem zużycia energii elektrycznej.

Z drugiej strony, jeśli ktoś do tej pory stosował ogrzewania na prąd, to szybko zauważy, że rachunki za prąd są znacznie mniejsze. Szacuje się, że oszczędność zużycia energii może wynieść w tym przypadku nawet 70%. Jak natomiast wygląda sytuacji, jeśli promiennikami podczerwieni zastąpi się ogrzewanie gazowe, olejowe czy ekogroszkiem? Wówczas powinniśmy stwierdzić przynajmniej 30% oszczędność w skali roku. Natomiast bez względu na to czy chodzi o ogrzewanie podczerwienią domu drewnianego, szkieletowego czy murowanego należy go ocieplić. W przeciwnym razie straty ciepła nie pozwolą na uzyskanie oczekiwanych rezultatów.

Żeby oszacować opłacalność i wydajność zastosowania ogrzewania na podczerwień, należy przede wszystkim dowiedzieć się ile będzie ono zużywało energii elektrycznej. Zakładając, że na 1 m³ powinno przypadać 0,02 kW grzewczej mocy, można obliczyć koszty energii elektrycznej niezbędnej do ogrzania całego mieszkania w skali roku. Dla domu o powierzchni 100 m² oraz wysokości 3 m, czyli kubaturze 300 m³, należy zamontować panele mające w sumie moc grzewczą 6 kW. Następnie należy to przemnożyć przez stawkę za 1 kWh. Średnio wynosi ona 0,56 zł, czyli wychodzi 3,36 zł. Teraz trzeba ustalić przez jaki czas promienniki podczerwieni będą pobierały prąd. Można przyjąć, że w sezonie grzewczym będzie to około 1/4 doby (najczęściej panele włączają się na kwadrans, a przez 45 minut nie pobierają prądu). W związku z tym mnożymy nasz wynik przez 6 godzin, a następnie przez 30 dni. Natomiast jest to pewne przybliżenie, bo w każdym pomieszczeniu można osobno regulować temperaturę. Otrzymujemy 604,8 zł. To miesięczny koszt zużycia prądu. Ponieważ zwykle ogrzewa się dom przez 6 miesięcy w roku, to roczny koszt wyniesie nieco ponad 3 600 zł. Można również skorzystać z kalkulatora internetowego, podając stawkę za 1 kWh, metraż i wysokość domu oraz jakość izolacji. Okaże się wówczas, że w zależności od stawki za prąd oraz jakości izolacji roczne zużycie energii może wynieść nawet nieco ponad 2000 zł. Z kolei brak izolacji znacznie zwiększa koszty. Oprócz względów finansowych bierze się jednak pod uwagę również inne rzeczy – wpływ ogrzewania na podczerwień na zdrowie, na środowisko naturalne, łatwy montaż, wygodę jego stosowania, trwałość itd.